Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Poznávací zájezdy 2019, 2020 > Polsko > Adventní Krakov, Vělička a památky UNESCO

A120a-19 - Adventní Krakov, Vělička a památky UNESCO

Název Datum Datum návratu Dospělý od
091-228 07.12.19 08.12.19
3 390,-
Odjeto
návod: postup při objednávání zájezdu
Základní cena zahrnuje

dopravu autobusem, 1x hotel v Polsku ve Wieliczce se snídaní, průvodce, pojištění CK

Základní cena nezahrnuje

další stravování, komplexní pojištění, veškeré vstupné (90 zl) a fakult. služby

Příplatky

600 CZK - jednolůžkový pokoj
240 CZK - 1x večeře
90 CZK - komplexní pojištění

úvodní popis

Krakov , to je klenot mezi polskými městy. Na rozdíl od většiny ostatních polských center unikl zázračně vyhlazení za 2. světové války. Procházka tímto honosným královským městem s výstavní architekturou dává pocítit jeho bývalou slávu a majestátnost. Vánoční výzdoba, adventní trhy, k tomu návštěva solného dolu ve Věličce s unikátními podzemními kaplemi - památky UNESCO. Bez nočního přejezdu!

Polsko - adventní trhy
Polsko - adventní trhy Polsko - Krakow - katedrála původně románská, 1320-64 goticky přestavěna, později výrazně barokizována Polsko - Vělička - stará výdřeva jedné z těžebních komor je přímo uměleckým dílem Polsko - Krakov - Mariánský kostel na Rynku, ze 14. a 15.století, gotický Polsko - advent Polsko - Krakov - tržnice Sukiennice, vystavěna v 14.stol, přestavěna renesančně 1556-60 italským architektem G.Maria Padovano Polsko - Krakov - tak tyhle vynikající uzeniny k nám supermarkety nevozí Polsko - Krakov - kostel P.Marie na Placu Mariacky, 1355-97, gotický Polsko - Vělička - jeden z mnoha oltářů ze soli z rukou horníků Polsko - Krakov - renesanční nádvoří hradu Polsko - Krakow - interiér katedrály Polsko - Krakov - barbakán Polsko - Vělička - chodby vytesané do soli Polsko - Krakov - před kostelem sv.Petra a Pavla Polsko - Krakov - Sukenice, příklady změn ženské módy na jedné z hlavic sloupů, návrh Ján Matějka
VERZE PRO VYTIŠTĚNÍ
Program
1.den

1. den: odjezd v 6 h z Prahy, Hradec Králové a po trase na Ostravsko dle dohody, adventní KRAKOV , polské speciality, proslulé krakovské jesličky (doplněné figurkami významných osobností Polska a modely krakovské architektury), architektura centra města na seznamu UNESCO: Wawel , královský zámek (exteriéry), katedrála (mauzoleum sv. Stanislava, královské náhrobky, pro zájemce ještě krypta a věž se zvonem Zikmund), Královská cesta (Via regia), kostel sv. Petra a Pavla, románský kostel sv. Ondřeje, Mariánský chrám s bohatě vyřezávaným 13 m vysokým gotickým oltářem, Collegium Maius (historická budova univerzity a univerzitní orloj), malebné adventní trhy se spoustou polského tradičního zboží od místních výrobců, vánoční speciality (oszycpok, ppierogy, medový nápoj, zelno-masová polévka bigosz, boršč, pečený pstruh, placky) a zvláštní krakovské jesličky, možnost návštěvy Muzea města Krakova , kde jsou vystaveny, večer WIELICZKA, adventní trhy

2.den

2. den: VĚLIČKA ( Wieliczka ), návštěva solného dolu ve Věličce klenotem je komplex podzemních kaplí, mj. kaple sv. Kingy dlouhá 54 m a vysoká 12 m s nádhernou výzdobou (jedna z hlavních světových památek UNESCO), zastávka v KRAKOVĚ, židovská čtvrť židovská čtvrť Kazimierz (UNESCO), krakovské jesličky a vánoční trh v prostorách renesanční tržnice Sukiennice, tradiční suvenýry, výrobky z kůže a polské jantarové šperky, kavárnička nebo Pijalnia czekolady s nabídkou výborných čokoládových nápojů, královská cesta Via Regia, Florianská brána a Barbakan, v podvečer odjezd, při cestě zpět velké překvapení, možnost návštěvy Panewnického betlému (největší františkánský pohyblivý betlém v Evropě), návrat do Prahy pozdě večer

CK si vyhrazuje právo drobných přesunů programu vzhledem k počasí a dopravě. Upozornění: od konce května již v Krakově není slavný obraz Dáma s hranostajem vystaven na Wawelu . Z provozních důvodů byl přemístěn do Národní galerie.

Doprava

klimatizovaným zájezdovým autobusem s možností občerstvení (teplé i studené nápoje za Kč), vybaveným DVD.

Ubytování

1x v hotelu ve Věličce ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím

Stravování

kontinentální snídaně, večeři lze zajistit v hotelu Górsko za příplatek 240 Kč (doporučujeme)

Pojištění

zájezd zahrnuje povinné pojištění cestovní kanceláře ve smyslu zákona 159/99 sb.
Cena zájezdu nezahrnuje léčebné pojištění. CK GEOPS nabízí svým zákazníkům komplexní pojištění za příplatek. Jedná se o komplexní pojištění pojišťovny UNIQA, které zahrnuje balíček služeb obsahující: úrazové pojištění, pojištění storna, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění léčebných výloh v zahraničí a pojištění zavazadel.
Číslo poj. smlouvy: 1360500328 tarif K5; kontakt na Europ Assistance: +420 296 333696
• pojištění léčebných výloh v zahraničí pojišťuje vzniklé náklady na léky, ošetření a hospitalizaci až do výše 5.000.000 Kč a pojištění asistenčních služeb do výše 5.000.000 Kč
• pojištění stornopoplatků souvisejících se zrušením cesty ze zdravotních důvodů: plnění maximálně do výše 80 % ze stornopoplatku, nejvýše však 15.000 Kč
• úrazové poj.: plnění za trvalé následky úrazu (max. 300.000 Kč), úmrtí (max. 150.000 Kč)
• poj. odpovědnosti za škodu při cestě do zahraničí: škoda na zdraví a věci 1.000.000 Kč
• pojištění zavazadel (při překonání překážky) do výše 10.000 Kč

Orientační ceny vstupného

KRAKOW :
Wawel : Královské komnaty 18 PLN + paušální příplatek za místního průvodce, zbrojnice + klenotnice - 17 PLN, Dračí jáma - 3 PLN, katedrála ve Wawelu je zdarma, vstup krypta, věž a klenotnice katedrály - 12 PLN
Mariánský chrám : 10 PLN, Národní galerie ( Dáma s hranostajem ) 11 PLN, Collegium Maius: 15 PLN, Muzeum (měšťanský dům) Plac Marianski č. 3 - 6 PLN, Palác Ciolowski: galerie pravoslavného umění - 15 PLN, Muzeum Jana Pavla II. - 10 PLN, Kazimierz - synagoga - 10 PLN.
Wieliczka : 60 PLN + poplatek za fotoaparát - 10 PLN, skupina platí dohromady za provázení.
Poznámka ke vstupům do objektů: u některých objektů jsou zajištěné rezervace pro pohodlí a ušetření času klientů, v některých objektech je bezpodmínečně nutné využívat místního průvodce, Váš průvodce překládá nebo vede sám část skupiny, tarif průvodce se zahrnuje do ceny vstupenky. Konečné ceny vstupů záleží na konečném počtu zájemců (skupinové slevy). V některých objektech jsou možné také studentské slevy (nutné předložit průkaz ISIC).

Kapesné

doporučujeme na vstupné 90 PLZ, k tomu další kapesné dle vlastního uvážení
Orientační ceny v Polsku: balená voda 1,5l 3 zł, chléb 2 zł, káva 7 zł , pivo v restauraci od 5 zł, jídlo v restauraci od 20 zł, mléčný bar (rychlé občerstvení) 5–10 zł, obložená bageta 7 zł, 0,5 vodky 20 zł (vhodný dárek), pohlednice 2,5 zł, WC 1 zł.

Měna

Polský zlotý. Doporučujeme výměnu už v ČR.

Poznámky

Advent a Vánoce v Polsku
Polské adventní a vánoční tradice vycházejí, podobně jako v celé Evropě, z křesťanství. V kostelích vládne fialová jako barva pokání a přípravy na jeden z nejdůležitějších katolických svátků. Mezi symboly tohoto období dále patří adventní věnec a adventní kalendář. Na vánočních trzích v Polsku jsou ke koupi tradiční řemeslné výrobky z kůže, jantaru a další drobné dárky, k jídlu a pití pak nesmí chybět svařák (grzaniec), żurek (polévka z kvásku), zelňačka, grilované oštěpky a klobásky a pierogi (plněné vařené taštičky).
Na Štědrý večer polské děti vyhlížejí první hvězdičku, aby mohla začít tradiční večeře, která se skládá z 12 různých postních jídel, mezi nimiž nechybí pokrmy z hub, ryb a sladkosti s mákem.
Autorka článku: Jarmila Horáková, průvodkyně na zájezdech do Polska

Zajímavosti

Advent v Krakově a tradice betlémů
Výraznou a neodmyslitelnou součástí adventu a Vánoc v Polsku jsou krakovské betlémy. Výroba jesliček má v Polsku stejně jako v českých zemích dlouhou tradici už od středověku, ty pravé krakovské se však zrodily v polovině 19. století. Zedníci, kteří v zimě neměli moc práce, nacházeli uplatnění v tom, že začali vyrábět modely betlémů. Ovšem ne pouze jako statické dekorace. Jejich betlémy představovaly kulisy pro loutkové divadlo. Zedníci s nimi chodili po městě, čekali na pozvání do bohatých měšťanských rodin a předváděli dětem biblické příběhy Kristova zrození, příchodu tří králů a útěku do Egypta.
Tradice výroby betlémů potom přetrvala, i když se už jejich původní smysl vytratil.
Tyto betlémy se dosti odlišují od klasických českých či rakouských. Mohou být vysoké až dva nebo tři metry. Vždycky jsou tvořeny jakýmisi budovami s věžemi z krakovských sakrálních budov – katedrály, mariánského chrámu a dalších kostelů, nebo hradu Wawel - a jsou polepeny barevnými papíry, staniolem a zlatými či stříbrnými foliemi. Nikdy nechybí polský znak – stříbrná orlice.
Mezi figurkami se objevují polské legendární postavy a také figurky současných osobností. Výrobě betlémů se v Krakově věnuje dodnes řada lidí, starých i mladých, a každoročně pořádají soutěž.
Hlavní adventní trhy v Krakově se konají tradičně na Starém rynku a v prostorách středověké tržnice Sukiennice. Setkáte se tam jen s tradičními místními výrobky (levně dovezený kýč sem nemá přístup): různé vánoční zboží a suvenýry – ozdoby, košíkářské zboží, ručně vyráběné šperky, oblíbené hliněné sošky andělů a další keramika, svíčky ze včelího vosku, výrobky z ovčí kůže. Vánoční atmosféru dokreslují zpěvy koled, lidové tance, každou hodinu zní troubení z věže mariánského chrámu. K oblíbeným jídlům na trzích patří zelňačka s masem a uzeninou zvaná bigosz, koprová polévka, boršč, preclíky, uzený sýr s brusinkami, pečený pstruh, k pití především horký med – nikoli medovina, ale zvláštní místní medový nápoj na způsob domácího vína. Nebo třeba čaj říznutý třešňovou kořalkou.

Betlém v Panewniki
Tento obrovský vánoční betlém je vysoký 18 metrů a široký 32 metrů a skládá se z 350 prvků, celková plocha je 600 metrů čtverečních.
Betlém v bazilice v Panewniki je jedním z největších betlémů v Evropě.
Na tomto obdivuhodném díle můžeme vidět 120 různých postav, na jejichž výrobu bylo použito dřevo, sádra a pryskyřice. Nejstarší postavy (pastýř a žena s džbánem) jsou podle ústní tradice asi 130 let staré. Dále můžeme obdivovat vycpaná zvířata, domy, větrné mlýny, studnu, důlní šachtu, dřevěný plot i vánoční stromky. Betlém bývá přístupný návštěvníkům každý den od 25. 12. až do 2. února, během otevírací doby kostela mezi 9. a 18. hodinou.

Videa

Zajímavé informace:

aktuálně: Únorové FIRST MINUTE slevy, zájezdy na karnevaly a Velikonoce a zájezdy na evropské slavnosti
zkuste: časový přehled zájezdů na sezónu 2020

Vyzkoušejte naše specializované weby: poznávací zájezdy 2020 | termální lázně | zájezdy Francie | zájezdy Itálie | zájezdy Maďarsko | zájezdy Španělsko | pohodový víkend | adventní zájezdy | zájezdy památky UNESCO

Zpět na seznam zájezdů | GEOPS 2017 úvodní stránka | TISKNOUT
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 1357/10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny